.

 

دندان های مصنوعی :

دندان های مصنوعی یک نوع از پروتز متحرک دندان است که در زمان از بین رفتن چند دندان در فک بالا یا پایین و برای جایگزینی با دندان های از بین رفته استفاده می شود. استفاده از دندان مصنوعی در هر دو سمت بالا و پایین دهان امکان پذیر است و برای بعضی بیماران پروتز دندان کامل تجویز می شود. این نوع از پروتز جزء دسته پروتز متحرک دندان هستند و امکان خارج کردن آنها از دهان وجود دارد. علاوه بر این استفاده از این نوع پروتز متحرک دندان نیاز به تمیز کردن و مراقبت روزانه توسط بیمار دارد. روش کارگذاری دندان های مصنوعی در دهان بسیار شبیه استفاده از صفحه های دندان است. در این حالت یک قالب از وضعیت گاز گرفتن دندان ها تهیه می شود و دندان های مصنوعی با توجه به این قالب ساخته می شوند. دندان پزشک در ادامه پروتز دندان جدید را در دهان بیمار قرار داده و توصیه های لازم را برای مراقبت و تمیز نگه داشتن مناسب این دندان ها به بیمار ارائه می نماید. امروزه انواع مختلفی از دندان های مصنوعی وجود دارد که با توجه به شرایط بیمار از آنها استفاده می شود. هزینه دندان مصنوعی میتواند با زمان مورد نیاز برای ساخت دندان، مواد مورد استفاده برای ساخت، و تجربه دندانپزشک ارتباط داشته باشد.

انواع مختلف پروتز متحرک دندان به شرح زیر هستند:

دندان مصنوعی کامل: این نوع پروتز دندان زمانی استفاده می شود که هیچ دندانی روی فک های بیمار باقی نمانده باشد. این دندان های مصنوعی از دو جزء تشکیل شده اند که عبارت از دندان ها و پایه ای است که ساختار دندان را تشکیل داده و آنها را در محل نگه می دارد. دندان مصنوعی بخشی آکریلیک: یک نوع خاص از پروتز است که جایگزین دندان های از بین رفته بیمار می شود و از سه بخش به شرح زیر تشکیل شده است: بخش های دندانی، یک پایه صورتی اکریلیک که نقش ساختار و چارچوب دندان ها را بر عهده دارد، و چند قلاب فلزی که پروتز دندان را نگه می دارد.

دندان مصنوعی متحرک: این نوع پروتز زیبایی و مقاومت بیشتری نسبت به سایر انواع پروتز دندان دارد. این پروتز ها از مواد نایلونی خاص ساخته می شود. همچنین قلاب ها از مواد مشابه به رنگ صورتی تهیه می شود و بنابراین از نظر زیبایی مناسب  بوده و استفاده از آنها برای دیگران قابل تشخیص نیست.

دندان مصنوعی بخشی کرومیوم: این نوع از پروتز به خاطر ساختار فلزی آن بسیار مقاوم است و کوچکترین نوع دندان مصنوعی می باشد. این نوع از پروتز دندان از سه بخش اصلی به شرح زیر تشکیل شده است: چارچوب، قلاب های از جنس کرومیوم، و یک پایه از مواد اکریلیک که به عنوان نگه دارنده دندان ها عمل می کند.

پروتز دندان فوری: این درمان به شما اجازه می دهد بلافاصله دندان های از بین رفته خود را در یک جلسه درمانی جایگزین کنید و به این ترتیب جویدن و صحبت کردن بهتری داشته و وضعیت ظاهری دندان های خود را در طول دوره درمان لثه ها حفظ نمایید. به هر حال پروتز های دندان فوری فقط برای چند ماه قابل استفاده است و معمولاً در پایان با پروتز اصلی ساخته شده، برای دندان ها جایگزین می شود. در طول این دوره استخوان آسیب دیده بهبود پیدا می کند و به این ترتیب از لق شدن سریع پروتز دندان اصلی در صورتی که استفاده آن بلافاصله پس از کشیدن دندان ها شروع شود، جلوگیری می شود.

مزایا :

استخوان برای حفظ شکل و تراکم خود به تحریک نیاز دارد. در مورد استخوان آلوئول که دور دندان ها قرار گرفته و از آنها محافظت می کند، تحریک مورد نیاز از خود دندان ها ارائه می شود. وقتی دندانی از دست می رود، نبود تحریک باعث از بین رفتن استخوان آلوئول می شود. در طول اولین سال پس از کشیده شدن دندان، پهنای این استخوان 51 درصد کاهش پیدا می کند و در طول چند سال بعدی ارتفاع آن به طور کلی کاهش پیدا می کند.هر چه دندان های بیشتری از دست بروند، عملکرد بیشترکاهش پیدا می کند. این مساله باعث بوجود آمدن مشکلات عملکردی و زیبایی شدیدی می شود، مخصوصا برای افراد که تمامی دندان های خود را از دست داده اند. و مساله به اینجا ختم نمی شود. پس از از بین بردن استخوان آلوئول، استخوان زیر آن نیز رفته رفته از بین می رود. پروتز دندان ایمپلنت چون به استخوان فک متصل است و با جراحی در استخوان کار گذاشته می شود، مانع از بروز این مشکل و تحلیل رفتن استخوان می شود. این مسئله بزرگترین مزیت پروتز ثابت دندان ایمپلنت است.

نگهداری و مراقبت :

همانطور که می دانید، نگهداری از پروتز دندان ها نیازمند مراقبت کافی در خانه و ملاقات منظم با دندان پزشک است. ایمپلنت دندان شبیه دندان های خود فرد است و به همین خاطر برای نگهداری از آن به مراقبت های مشابه دندان های طبیعی نیاز است. به منظور تمیز نگه داشتن ایمپلنت و پیشگیری از ایجاد پلاک، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان باید بطور خاص مورد توجه شما قرار گیرد. پس از اتمام مراحل درمانی، دندان پزشک بهترین برنامه مراقبتی را به شما توصیه می کند. در این حالت ملاقات های منظم در فواصل زمانی مشخص برای بررسی وضعیت پروتز دندان ،لثه ها و دندان ها برای اطمینان از سلامت آنها لازم و ضروری می باشد.

تمام پروتز های دندان از جمله پروتز ثابت دندان و پروتز متحرک دندان با توجه به موارد مورد استفاده در ساخت آنها و نحوه و مراحل جایگذاری، دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. افرادی که نیاز به استفاده از پروتز هستند می توانند به دندانپزشک مراجعه کنند تا بهترین پروتز دندان را با توجه به قیمت و هزینه و شرایط شما تجویز نماید. هزینه ایمپلنت دندان به معیارهای زیادی بستگی دارد. تعداد دندانهای جایگزین شده، محل دندان، نیاز به بازسازی استخوان قبل از ایمپلنت و دستمزد متخصص ، عوامل تاثیرگذار در هزینه نهایی کاشت دندان با پروتز های دندان هستند.

شرکت خدمات درمانی و بیمه ای رابین بستری را فراهم نموده که شما عزیزان با شرایط ویژه تخفیفی و اقساط  درمان دندانپزشکی را انجام دهید شما می توانیدبرای دریافت پکیج درمانی رابین بر روی لینکwww.barabin.ir کلیک کنیدو یا جهت مشاوره درمان پروتز و دندان های مصنوعی ، با مراجعه به مرکز دندانپزشکی داتیس و یا تماس با شماره های 02633535129 و02633505412 اقدام فرمایید.