.

کیفیت زندگی مرتبط با سلامت دهان  Oral Health related Quality of life

کیفیت زندگی مرتبط با سلامت دهان و دندان به طور معمول با شاخص های بالینی که تنها بیانگر وضعیت جسمانی فرد هستند، اندازه گیری می شود. برای مثال، می توان به وضعیت دندانی ( dentition status ) اشاره نمود که با شمارش تعداد دندان های پوسیده، از دست رفته و پر شده( DMFT ) محاسبه می گردد. این شاخص ها مانند اغلب معیارهای سلامت بر عوامل بیولوژیک و پاتولوژیک بیماری تمرکز داشته و تنها بیانگر قضاوت دندانپزشک، به عنوان یک فرد خارجی، از وضعیت سلامت دهانی دندانی فرد می باشد، در حالی که یک ارزیابی صحیح و جامع، علاوه بر شاخص های بالینی، باید معیارهای روحی، روانی، اجتماعی و رفتارسنجی فرد را نیز در حفظ سلامت دهان و دندان وی شامل شود تا بتواند میزان رضایت فرد از وضعیت دهانی دندانی و  شرایط کیفیت زندگی او را نشان دهد.

برای بهبود کیفیت زندگی افراد از طریق شاخص های کیفیت زندگی مرتبط با سلامت دهان، دندانپزشک باید با استفاده از یک مدل جامع که علائم بالینی، سیر بیماری و تاریخچه ی دندانی فرد را به کیفیت زندگی او مرتبط می سازد، راهکارهای عملی و پیشگیرانه نیز ارائه نماید. از طرف دیگر؛ وضعیت خود اظهار پرسشنامه های کیفیت زندگی )لزوم تکمیل پرسشنامه توسط خود بیمار( اغلب با برخی نگرش های سنتی حاکم بر دندانپزشکی و حتی در مواردی با برداشت های ذهنی بیمار در تضاد می باشد. در طرح درمان سنتی، دندانپزشک را داشته و در نتیجه، باید با شنیدن شرح حال بیمار و انجام معاینات » دانای کامل « معالج نقش بالینی، بیماری و شدت آنرا تشخیص داده به درمان مناسب اقدام نماید، در حالی که در نگرش مبتنی بر کیفیت زندگی، بیمار نقشی بسیار اساسی و مهم داشته و با اظهار رضایت یا نارضایتی از وضعیت سلامتی خود، پزشک و دندانپزشک را در طول درمان همراهی می کند، سلامت دهان شامل سلامت حفره ی دهان و بافت های مربوطه است که فرد را برای خوردن، صحبت کردن و روابط اجتماعی مطلوب بدون ایجاد بیماری فعال و ناراحتی یا احساس نارضایتی آماده می کند. شرایط دهانی به عنوان یک عامل مؤثر در کیفیت زندگی مطرح است، طوری که تحقیقات متعددی درباره ی کیفیت زندگی مرتبط با سلامت دهان انجام شده اند. درد،  عفونت، محدودیت های دستگاه جونده و ناراحتی درباره ی ظاهر صورت و دهان تنها اثرات منفی مشکلات دهانی نبوده و در روابط اجتماعی فرد نیز تأثیرگذار می باشند. کیفیت زندگی مرتبط با سلامت به معنای درک و رضایت مندی فرد از خصوصیات جسمی و روانی اوست که براساس آن فرد قادر به انجام فعالیت های روزانه ی خود می باشد. این تعریف شامل سلامت جسمی و روانی و نیز اجتماعی و توانایی انجام اعمال روزانه (activity daily living ) و رضایتمندی از نحوه ی انجام آنهاست. از پیامدهای مهم بیماری های دهان و دندان؛ ابعاد روانی و اجتماعی آن است که در دهه های پیشین کمتر مورد توجه قرار گرفته است. امروزه کیفیت زندگی مرتبط با سلامت دهان و دندان اهمیت قابل توجهی پیدا کرده است. پوسیدگی دندان و مشکلات پریودنتال از بیماری های شایع انسانی هستند که باعث ایجاد عوارض جسمی، عملکردی و بیولوژیک می گردند.

 

این بیماری ها؛ ابعاد اقتصادی، اجتماعی و روانی فرد را نیز تحت تأثیر قرار می دهند. مطالعات بیانگر آن است که بین کیفیت زندگی و وضعیت بالینی با بیماری های دهان و دندان ارتباط وجود دارد. ؛ نشان دادند در افرادی که پوسیدگی بیشتری دارند؛ غذا خوردن مشکل تر از افرادی است که تعداد دندان های پوسیده ی کمتر و نیز تعداد دندان های سالم(بدون پوسیدگی و پرکردگی) بیشتری دارند؛ همچنین؛ نارضایتی و ناراحتی از ظاهر دندان ها در افراد دارای پوسیدگی، بیشتر از افراد با دندان های سالم می باشد.کیفیت زندگی مرتبط با سلامت دهان و دندان، اثر بیماری های دهان و دندان بر کیفیت زندگی روزانه ی فرد را بررسی می کند. از طرف دیگر؛ توقعات و درک های شخصی از وضعیت سلامت دهان در میان بیماران جوامع مختلف، متفاوت بوده و تفاوت های فرهنگی میان جوامع نیز در این توقعات تأثیرگذار هستند. بدیهی است همگی این عوامل بر تفاوت در گزارشات سطح کیفیت زندگی در کشورهای مختلف تاثیرگذار هستند.از آنجا که بیماری های دهان و دندان بر کیفیت زندگی انسان تأثیرگذار هستند؛ شناخت عوامل مؤثر بر کیفیت زندگی کمک قابل توجهی در درک ، ابعاد و مبانی بیولوژیک، عملکردی و روانی اجتماعی بیماری های دهان و دندان می نماید. تغییرات دوران سالمندی با مشکلات بهداشتی و کاهش در سطح فعالیت های جسمانی همراه می باشد. با افزایش سن، اختلال عملکرد جسمانی بیشتر شده و اثر منفی آن بر توانایی حفظ استقلال، نیاز به کمک را افزایش می دهد که این خود می تواند در کاهش کیفیت زندگی سالمندان مؤثر باشد. علیرغم اینکه تغییرات بیولوژیک ناشی از افزایش سن بیماری تلقی نمی شود؛ اما این تغییرات منجر به محدودیت در عملکرد اندام ها و بافت های بدن شده و این سطح تغییرات از فردی به فرد دیگر متفاوت است. یکی از این تغییرات؛ کاهش تعداد دندان ها یا پوسیدگی آنهاست. علیرغم وجود برخی گزارش ها در کشورهای توسعه یافته در خصوص کاهش میزان از دست دادن دندان ها در بالغین، هنوز هم بی دندانی و استفاده از دندان مصنوعی از مشکلات عمده ی سالمندان به شمار می رود.

شرکت خدمات درمانی و بیمه ای رابین بستری را فراهم نموده که خدمات زیبایی و دندانپزشکی را  با شرایط ویژه تخفیفی و اقساط و بهترین متریال های موجود در بازار ارائه دهد، شما می توانید برای دریافت پکیج درمانی رابین بر روی لینک www.barabin.ir کلیک کنیدو یا جهت مشاوره درمان  با مراجعه به مرکز دندانپزشکی داتیس و یا تماس با شماره های 02633535129 و02633505412 اقدام فرمایید.