.

 

مواد ترمیمی كامپوزيت :

مواد ترمیمی کامپوزیت ترکیبی از ذرات نرم شبیه شیشه و رزین آکریلیک است که همرنگ دندان بوده و به همین دلیل برای دندان های قدامی استفاده می شود. دوام و مقاومت کامپوزیت نسبت به آمالگام کمتر است و به همین دلیل برای حفره های کوچک تا متوسط با نیروهای جویدن متوسطی، کاربرد دارد . در این روش، دندانپزشک زیبایی خوب ، میزان کمتری از ساختمان دندان را تراش داده و سپس ماده ترمیمی را در آن قرار می دهد . این امر موجب می شود تا فضای کمتری برای استفاده از مادهترمیمی ایجاد  شود .

ماده ترمیمی کامپوزیت با مواد چسبنده در درون ساختمان دندان قرار می گیرد . در دندان های تحت نیروهای مضغی شدید ، ترمیمهای کامپوزیت مقاومت متوسطی نسبت به سایش دارند به همین نمی توان از این روش استفاده کرد . کامپوزیت ها از نظر قیمت مقرون به صرفه است . در این روش ابتدا باید حفره را در طی انجام ترمیم ، خشک و تمیز و سپس اقدام به بازسازی دندان کرد . ترمیم مستقیم دندان : در این روش دندانها تراش و آماده می شوند و سپس ماده ترمیمی از قبیل آمالگام ، گلاس آینومر ، رزین آینومر و بعضی ترمیم های رزین کامپوزیت در محل مورد نظر قرار میگیرد .

معايب كامپوزيت

تغییر رنگ در طول زمان

مقاوم کم در مقابل سایش

نیاز به دقت بیشتری دارد که تنها باید توسط یک دندانپزشک زیبایی خوب انجام شود .

 

منظور از دندانپزشکی زيبايی و ترمیمی چیست؟

دندانپزشکی زیبایی شاخه ای از دندانپزشکی می باشد که تمرکز اصلی آن بر زیباسازی و ترمیم دندانهای پوسیده خراب شده و یا دندانهایی که دچار تغییر رنگ شده اند، معطوف شده است. اصلاح طرح لبخند یکی از مواردی است که در دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی مورد نظر دندانپزشکان قرار می گیرد. در این رابطه متخصصین به دنبال زیباسازی طرح لبخند بیمارانی می باشند که به علت خراب بودن دندانها یا جو بودن لثه از حالت لبخند خود شکوه دارند. نهایتا با انجام عملیات زیباسازی و ترمیم، لبخندزیبا بر روی لبان بیمار می نشیند. بطور کلی عملیاتی که برای زیباسازی و ترمیم دندانهای بیماران صورت می گیرد عبارتند از: تغییر رنگ دندان و سفید کردن

آنها با استفاده از روشهایی همچون روکش دار کردن، عاج گذاری، پل گذاری و بستن دندان با مواد کامپوزیت؛ تنظیم موقعیت و فاصله دندان ها با استفاده از ارتودنسی و سپس روکش دار کردن دندانها؛ جایگزینی برای دندان های از دست رفته از طریق کاشت دندان یا ایمپلنت؛ هماهنگی و توازن میان دندانها؛ پروتز لب ها، لبخند و گونه ها؛ افزایش طول دندان؛ ایجاد خط لبخند، ایجاد تناسب بین دندان و ...

دندانپزشکی ترمیمی – زيبايی

کامپوزیت ها که به مواد ترمیمی سفید یا همرنگ دندان معروفندبه جای ترمیم های قدیمی(مواد نقره ای) لامینیت یا پوششهای چینی زیبایی (Laminate )،روکش های فایبر (Fiber bridges )

دندانپزشکی مدرن راه های فراوانی را پیش روی دندانپزشک شما می گذارد که دندان های شما را به طبیعی ترین شکل ممکن ترمیم کند. ترکیبی از تکنیک های پیشرفته مواد باند شونده (چسبنده)به سطح دندان و تولید مواد بسیار با دوام و با کیفیت همرنگ و شبیه به دندان کم کم باعث جایگزین شدن ترمیم های کامپوزیتی (همرنگ) به جای مواد نقره ای رنگ شده است.

در اینجا تعدادی از این مواد و روش های مدرن را با یکدیگر مرور می کنیم:

كامپوزيت ها ( Composites )

کامپوزیت ها که به مواد ترمیمی سفید یا همرنگ دندان معروفند با چنان سرعتی پیشرفت کرده اند که درصورتی که توسط کمپانی معتبری ساخته شده باشند و با تکنیک حساس توصیه شده توسط کارخانه بوسیله دندانپزشک با تجربه کار شوند می توان با اطمینان به جای ترمیم های قدیمی آمالگام (مواد نقره ای) از آنها استفاده کرد. تعداد زیادی از ترمیم ها را چه در دندان های قدامی (جلویی) و چه در دندان های خلفی (عقبی) می توان با این مواد ترمیم کرد. مزیت ترمیم با این مواد تنها شکل و رنگ زیبای آنها نیست بلکه برای ترمیم با این مواد دندان کمتر تراش می خورد و بافت آن بیشتر محفوظ می ماند. به علاوه، این مواد به دلیل باند شدن (چسبیدن) به دندان ساختمان آن را نیز تقویت می کنند.

ونیر های كامپوزيتی ( Composite veneers )

در دندان های قدامی که شکل، رنگ، سایز و یا موقیت مناسبی ندارند و امکان ارتودنسی برای بیمار وجود ندارد و یا ارتودنسی به تنهایی برای بازگرداندن زیبایی کافی نیست می توان از مواد همرنگ بهره گرفت. در صورتی که دندان ها پوسیدگی و یا ترمیم بدرنگ و معیوب قدیمی نداشته باشند به بی حسی نیازی نیست و دندان اصلأ تراش نمی خورد و سطح آن فقط برای چسبندگی بیشتر کمی زبر می شود. سپس به کمک رنگ های مختلف مواد همرنگ شکل و رنگ دندان به طور دلخواه فرم داده می شود.

این درمان به یک جلسه زمان نیاز دارد و در صورت تمایل بیمار می تواند در جلسه دیگر نیاز های زیبایی خود را به میزان بیشتری تامین نماید. پس از درمان، بیمار باید بعد از مصرف نوشیدنی های رنگی مثل چای، قهوه یا خوراکی هایی مثل پفک و مواد غذایی حاوی زعفران یا رب گوجه فرنگی یا موادی از این قبیل دهان خود را شستشو دهد و از مسواک زبر استفاده ننماید.

برای دریافت پکیج درمانی رابین کافیست بر روی لینک www.barabin.ir کلیک کنید و یا جهت مشاوره و راهنمایی بیشتر با شرکت رابین و یا با مشاوران دندانپزشکی داتیس ارتباط برقرار نمایید.