.

سوالات رايج و نکات قابل رعایت در مورد بيماری کرونا و پوشش بیمه ای بیماری کرونا

1.كرونا ويروس چيست ؟

كورونا ويروس ها خانواده بزرگي از ويروس ها هستند كه ممكن است باعث ايجاد بيماري در حيوانات يا انسان شوند.

2.كوويد 19 چيست ؟

نوعي بيماري عفوني است كه اخيراً كشف شده است. اين ويروس و بيماري جديد آن تا قبل از شروع شيوع بيماري در ووهان چين در دسامبر 2019 ناشناخته بود.

3. نشانه هاي كوويد 19 چيست؟

تب ، خستگي و سرفه خشك است. برخي از بيماران ممكن است درد ، احتقان بيني ، آبريزش بيني ، COVID-19 شايع ترين علائم 19 گلودرد يا اسهال داشته باشند. اين علائم معمولاً خفيف است و به تدريج شروع مي شود. برخي از افراد آلوده مي شوند اما علائمي ندارند و احساس ناخوشي نمي كنند. بيشتر افراد (حدود 80 ٪) بدون نياز به درمان خاص ، از اين بيماري بهبود مي يابند. از هر 6 مي شوند 1 نفر به طور جدي بيمار مي شوند و در تنفس دچار مشكل مي شوند. افراد مسن و افراد نفري كه مبتلا به-19 COVID  داراي مشكلات پزشكي اساسي مانند فشار خون بالا ، مشكلات قلبي يا ديابت بيشتر احتمال دارد به بيماري جدي مبتلا شوند. حدود ٪2 از مبتلايان به اين بيماري فوت شده اند. افراد مبتلا به تب ، سرفه و مشكل در تنفس بايد به دنبال مراقبت پزشكي باشند.

4.كوويد 19 چطور منتشر ميشود ؟

را از ساير مبتلايان به ويروس بگيرند. اين بيماري مي تواند از طريق شخص با قطرات كوچك بيني يا COVID-19 افراد مي توانند 19 دهان در هنگام سرفه يا بازدم از فرد به فرد ديگر گسترش يابد. اين قطرات بر روي اشياء و سطوح اطراف فرد فرود مي آيد. سپس را گرفته و سپس چشم ، بيني يا دهان خود را لمس مي كنند. افراد همچنين-19 COVID افراد ديگر با لمس اين اجسام يا سطوح ، 19 كه سرفه مي كند ، بگيرند. به همين دليل مهم است كه-19 COVID را در صورت تنفس قطرات از فرد مبتلا به 19- COVID مي توانند 19 بيش از 1 متر ( 3 فوت) از فردي كه مريض است فاصله بگيريد.

5. دوره نهفتگي (كمون ) كوويد 19 چه مدت زماني طول ميكشد؟

1 - از 14 COVID-19 "دوره نهفتگي " به معني زمان ابتلا به ويروس و شروع علائم بيماري است. بيشترين تخمين اين دوره براي 19 روز است.

6-آيا ويروسي COVID-19كه باعث شود از طريق هوا قابل انتقال است؟

تاكنون مطالعات نشان مي دهد ويروس ايجاد عمدتا از طريق تماس با قطرات تنفسي و نه از طريق هوا منتقل مي شود

7. ويروس كوويد 19 روي سطوح تا چند وقت قدرت بيماري زايي دارد ؟

بر روي سطوح زنده مانده است ، ممكن است براي چند ساعت يا تا-19 COVID هنوز مشخص نيست كه چه مدت ويروس ناشي از چند روز روي سطوح باقي بمانندو در شرايط مختلف مثل نوع سطح ، دما يا رطوبت محيط متفاوت باشد. سطوح آلوده را با مواد ضد عفوني كننده ساده تميز كنيد تا ويروس را از بين برود.

 8- چقدر احتمال دارد كه به19- COVID مبتلا شوم؟  

اين خطر بستگي به جايي دارد كه شما در آن زندگي مي كنيد يا به تازگي سفر كرده ايد. خطر عفونت در مناطقي كه تعدادي از افراد تشخيص داده شده اند ، بيشتر است.

9. آيا ميبايست نگران ابتلا به كرونا باشم ؟

در آن پخش شده باشد ، يا اگر از يكي از آن مناطق سفر نكرده ايد يا با كسي كه ارتباط 19COVID اگر در منطقه اي نيستيد كه نزديكي با كسي نداشته و احساس ناخوشايندي داشته است ، شانس ابتلا به آن در حال حاضر كم است. با اين حال ، قابل درك است كه ممكن است از اوضاع احساس استرس و اضطراب كنيد. مهم است كه از وضعيت زندگي خود مطلع شويد و اقدامات مناسبي را وجود دارد ، بايد خطر ابتلا به عفونت را جدي COVID-19 براي محافظت از خود انجام دهيد . اگر در منطقه اي هستيد كه شيوع  بگيريد. توصيه هاي صادر شده توسط مقامات وزارت بهداشت را دنبال كنيد.

10-آيا مي توان CoVID-19 را از فردي گرفت كه علائمي ندارد؟

راه اصلي شيوع اين بيماري از طريق قطرات تنفسي است كه توسط كسي كه سرفه مي كند ،خارج مي شود. خطر ابتلا به فقط علائم خفيفي را تجربه COVID‐ 19 از طرف افراد بدون هيچ علائمي بسيار پايين است. با اين حال ، بسياري از افراد مبتلا به از كسي كه مثلاً فقط سرفه خفيف داشته COVID-19 مي كنند. اين امر به ويژه در مراحل اوليه بيماري صادق است. بنابراين گرفتن باشد و احساس بيماري نداشته باشد ، ممكن است.

11 . در چه كساني بيماري بشكل شديد تر ظاهر ميشود ؟

افراد مسن و افراد داراي شرايط پزشكي خاص مانند فشار خون بالا ، بيماري قلبي يا ديابت ،مصرف داروهاي كورتون و شيمي درماني بيشتردر معرض خطر خواهند بود .

12-آيا مي توانم COVID-19  را از مدفوع كسي كه مبتلا به اين بيماري است ، بگيرم؟

از مدفوع فرد آلوده كم است. در حالي كه تحقيقات اوليه نشان مي دهد كه ويروس ممكن 19COVID- به نظر مي رسد خطر ابتلا به است در برخي موارد در مدفوع وجود داشته باشد ،با وجود اينكه انتقال از اين طريق روش اصلي شيوع آن نيست توصيه ها براي تميز كردن مرتب دستها ، بعد از استفاده از سرويس بهداشتي و قبل از غذا است.

13 . چرا بايد مرتباً دستان خود را با دستمال حاوي الكل تميز كنيد يا آنها را با آب و صابون بشوييد؟

شستن دستان خود با آب و صابون يا استفاده از مالش دست الكل باعث از بين رفتن ويروس هايي مي شود كه ممكن است روي دست شما باشد.

14 .بهداشت سرفه كردن چيست ؟

به سرفه كردن با استفاده از خم آرنج و يا دستمال كاغذي بهداشت سرفه كردن ميگويند تا فرد خود و ديگران را در معرض بيماري قرار ندهد . با رعايت بهداشت مناسب سرفه كردن ، از افراد اطراف خود در برابر ويروس هايي مانندسرماخوردگي ، آنفولانزا و محافظت مي كنيد.

15 . آيا دست دادن و روبوسي موجب انتقال بيماري ميشود ؟

بله ، به اين صورت كه ويروس از سطح پوست فرد مبتلا به فرد مقابل منتقل ميشود

16 . چرا بايد حداقل 1 متر ( 3 فوت) فاصله بين خود و هر كس كه سرفه يا عطسه مي كند را حفظ كنيد؟

هنگامي كه كسي سرفه يا عطسه مي كند ، قطرات مايع كوچكي را از بيني يا دهان خود خارج مي كند كه ممكن است حاوي ويروس باشد. اگر فاصله شما كمتر از يك متر باشد احتمال آلوده شدن شما به ويروس بيشتر خواهد بود .

17 . چرا از لمس چشم ، بيني و دهان خودداري كنيد؟

دست ها بسياري از سطوح را لمس مي كنند و مي توانند به ويروس آلوده شوند و پس از آلوده شدن ، مي توانند ويروس را به چشم ، بيني يا دهان منتقل كنند. از آنجا ويروس مي تواند وارد بدن شود و شما را بيمار كند.

18 . در صورت بروز چه علائمي ميبايست به مراكز درماني اعلام شده مراجعه نماييم ؟

اگر تب ، سرفه و تنگي نفس داريد به مراكز درماني اعلام شده مراجعه نماييد در غير اينصورت درخانه بمانيد و دستورالعمل هاي وزارت بهداشت را دنبال كنيد.

19 . چرا در ابتدا توصيه به تماس تلفني با مراكز درماني و شماره هاي اعلام شده ميشود ؟

تماس با تلفنهاي ارائه دهنده خدمات درماني به شما اجازه مي دهد تا شما را به سرعت به مراكز درماني صحيح هدايت كند. اين امر همچنين از شما محافظت مي كند و به جلوگيري از شيوع ويروس كمك مي كند.

20 . در صورت داشتن چه علائمي به پزشك مراجعه كنيم و چه اطلاعاتي را به پزشك مربوطه بدهيم ؟

اگر تب ، سرفه و تنگي نفس داريد ، سريعاً به مراكز درماني اعلام شده ، مراجعه كنيد .

21 . آيا لامپ فرابنفش ضد عفوني كننده ميتواند كرونا ويروس را نابود كند ؟

نبايد براي ضد عفوني كردن دست يا قسمتهاي ديگر پوست استفاده شوند چون اين پرتو ميتواند ايجاد (UV) لامپ هاي فرابنفش التهاب و حساسيت و خارش پوستي كند

22 . آيا شستشو مرتب بيني با نمك ميتواند از آلودگي به كرونا ويروس جلوگيري كند ؟

خير اين كار تنها اندكي ميتواند در تسريع بهبودي سرما خوردگي رايج موثر باشد

23 . آيا اسپري كردن كلر يا الكل در سطح بدن براي كشتن اين ويروس موثر است ؟

خير اين كار تاثيري در ويروسهايي كه وارد بدن شده اند ندارند حتي اسپري الكل يا كلر براي لباسها و قسمتهايي از بدن مثل چشمها ، دهان و ... مضر است .

24 . آيا دستگاه خشك كن حرارتي دست ميتواند در نابودي كرونا ويروس موثر باشد ؟

خير تاثير ندارد براي حفاظت از خود در برابر اين ويروس به طور مرتب دستهايتان را آب و صابون به مدت 20 ثانيه بشوييد

25 . آيا واكسن آنفولانزا ميتواند در برابر كوويد 19 هم از ما محافظت كند ؟

خير ، واكسن هايي ديگر هيچ مصونيتي در برابر كرونا ويروس ايجاد نميكند و هيچ واكسن موثر در اين زمينه ساخته نشده است .

26 . آيا حيوانات خانگي سهمي در انتشار كرونا ويروس دارند ؟

در حال حاضرهيچ مدركي دال بر اينكه حيوانات مثل سگ يا گربه آلوده به كرونا ويروس شوند در دسترس نيست هرچند بهتر است پس از تماس با آنها دست هايتان را با آب و صابون بشوييد ( اين كار همچنين مي تواند از ابتلا به باكتري هاي متعدد نيز جلوگيري كند )

27 . اسكنرهاي حرارتي ( به نوعي تب سنج ها )چقدر ميتوانند در تشخيص افراد آلوده به كوويد19 موثر باشد ؟

اين اسكنرها در تشخيص افرادي كه تب دارند ، موثر عمل ميكند اما نميتوانند كساني را كه آلوده به ويروس كرونا هستند و هنوزعلائم حرارتي مثل تب مثل تب ندارند را تشخيص دهند . چون 2 الي 10 روز طول ميكشد تا علائم اين بيماري ظاهر شوند (دوره نهفتگي )

28 . براي مقابله با استرس هنگام شيوع كرونا ويروس چه اقدامي بايد انجام داد ؟

 • اينكه احساس ناراحتي ، اضطراب ، سردرگمي و ترس يا عصبانيت داشته باشيد در هنگام بحران عادي است
 • صحبت كردن با آدمهايي كه به آنها اعتماد داريد ميتواند به شما كمك كند
 • در خانه بمانيد به سبك زندگي سالم شامل رژيم غذايي ، خواب ، ورزش بپردازيد
 • از طريق ايميل و تلفن با ديگر اعضا خانواده و دوستان خود ارتباط برقرار كنيد
 • براي كنار امدن با احساسات خود از مصرف سيگار ، الكل و ديگر مواد مخدر خودداري كنيد
 • اگر احساس سردرگمي ميكنيد بايك مشاور صحبت كنيد
 • از منابع معتبر مثل وب سايت سازمان بهداشت جهاني يا وزارت بهداشت اطلاعات كسب كنيد
 • زمان كمتري را صرف پرداختن به رسانه هايي كنيد كه موجب ناراحتي شما ميشوند
 • انجام كارهاي هنري ،گوش دادن به موسيقي ،يوگا دراين شرايط ميتواند به شما كمك كند

29 . آيا خوردن سير در پيشگيري از كوويد 19 موثر است ؟

سير با اينكه خاصيت ضد عفوني كننده و ميكروب كشي دارد ، اما شواهدي مبتني بر اينكه بتواند در مقابل كرونا ويروس از بدن محافظت كند در دست نيست .

30 . آيا مصرف موضعي روغن هاي گياهي ( كنجد) ميتواند سدي در برابر كرونا ويروس به بدن باشد ؟ خير اين روغن نميتواند كرونا ويروس را بكشد

31 . آيا اين ويروس تنها بزرگسالان را تحت تاثير قرار ميدهد يا كودكان و افراد جوان هم مستعد ابتلا هستند ؟

اين ويروس همه سنين را هدف قرار ميدهد البته افراد بزرگسال و كساني كه داراي بيماريهاي زمينه اي مثل ديابت ، بيماريهاي قلبي ، آسم ، بانوان باردار ، كساني كه به هر دليلي سيستم ايمني ضعيف دارند ، افرادي كه كورتون مصرف ميكنند ، شيمي درماني ميشوند و ... بيشتر آسيب پذير هستند سازمان بهداشت جهاني به افراد در هر سني توصيه ميكند قدمي براي محافظت از خود در برابر اين ويروس بردارند مثلا از بهداشت دستها و بهداشت تنفسي تبعيت كنند

32 . آيا آنتي بيوتيك ها در پيشگيري يا درمان اين ويروس موثرند ؟

خير آنتي بيوتيك ها تنها در برابر باكترها كارامد هستند آنتي بيوتيك نميتواند در پيشگيري يا درمان كرونا ويروس موثر باشد .

33 . آيا داروي مخصوصي براي پيشگيري يا درمان كرونا ويروس وجود دارد ؟

تا به الان خير آنهايي كه آلوده و مبتلا به كرونا ويروس شده اند بايد تحت مراقبت مناسب و ويژه باشند تا علائم از بين بروند و درمان شوند و آنهايي كه بيماري شديدي دارند بايد مراقبت هاي حمايتي دريافت كنند برخي درمانهاي خاص در حال بررسي و تحقيق است

34 . آيا ماسك زدن ميتواند از فرد در ابتلا به كرونا محافظت كند ؟

افرادي كه علائم تنفسي مانند سرفه ندارند ، نيازي به پوشيدن ماسك پزشكي ندارند. سازمان بهداشت جهاني استفاده از ماسك را دارند و براي افرادي كه داراي علائمي مانند سرفه و تب هستند ، توصيه مي كند. استفاده از COVID-19براي افرادي كه علائم  ماسك براي كارمندان بهداشت و افرادي كه از كسي مراقبت مي كنند (در خانه يا يك مركز درماني) بسيار مهم است مؤثرترين اين است كه مرتباً دستان خود را تميز كنيد ، سرفه خود را با خم آرنج يا COVID-19راههاي محافظت از خود و ديگران در برابر  بافت بپوشانيد و فاصله حداقل 1 متر ( 3 پا) را از افرادي كه سرفه مي كنيد يا عطسه مي كنيد ، حفظ كنيد.

35 . نحوه صحيح استفاده از ماسك را چگونه است ؟

 • ماسك فيلتر دار فقط بايد توسط كارمندان بهداشت ، مراقبين استفاده شود.
 • ماسك طبي توسط افراد در مكانهاي شلوغ و افرادي كه داراي علائمي مثل سرفه ياعطسه هستند استفاده شود
 • قبل ازدست زدن به ماسك ، دست ها را با آب وصابون تميز كنيد.
 • ماسك را از نظر مرطوب بودن يا سوراخ بودن كنترل نماييد.
 • نوار فلزي ماسك روي بيني قرار گيرد و كف ماسك را پايين بكشيد تا دهان و چانه شما را بپوشاند.
 • پس از استفاده ، ماسك را برداريد كش هاي ماسك را از پشت گوش در حالي كه ماسك را از چهره و لباس خود دور نگه
 • داشته ايد ، جدا كنيد تا از تماس و لمس سطوح آلوده ماسك جلوگيري شود.بلافاصله ، ماسك را در سطل در بسته بيندازيد.
 • شستن دست را بعد از دورانداختن ماسك فراموش نكنيد

36 . ماسك استفاده شده را چگونه نگهداري كنيم ؟

ماسك مورد استفاده توسط افراد عادي ، خطر پخش كردن ويروس كرونا جديد را ندارد بعد از استفاده آنرا داخل كيسه  پلاستيكي گذاشته درب كيسه را بسته و داخل زباله بيندازيد از رها كردن ماسك ، دستكش ،دستمال كاغذي مصرف شده در محيط جدا خودداري كنيد

37 . چه اقداماتي مؤثر نيستند و مي توانند مضر هم باشند؟

سيگار كشيدن، مصرف داروهاي گياهي سنتي، پوشيدن ماسك هاي متعدد، مصرف خود سرانه دارو مانند آنتي بيوتيك ها

38 . براي خريد ميوه و سبزيجات بصورت بهداشتي چه اقداماتي لازم است ؟

 • انتخاب ميوه و سبزيجات كه ظاهري سالم و بدون پوسيدگي دارند
 • قرار ندادن ميوه و سبزي در كنار ساير مواد خوراكي مثل نان ، گوشت خام و ...
 • قرار دادن كيسه هاي ميوه و سبزي در جاي مخصوص و دور از دسترس كودكان
 • ضد عفوني كردن درست ميوه و سبزيجات
 • شستن و ضد عفوني كردن كيسه ها ، سينك ،و محل قرار دادن كيسه ها
 • خودداري از قرار دادن ميوه و سبزيجات نشسته در يخچال
 • نگهداري ميوه و سبزيجات خرد شده در ظروف در بسته در يخچال
 • ضد عفوني مداوم دستگيره در يخچال
 • اجتناب از خوردن ميوه و سبزي خام در بيرون از منزل

39 . براي شستن لباسها و ملحفه ها چه اقداماتي لازم است ؟

 • 60 درجه سانتي گراد شسته و - لباسها ، ملحفه ها و حوله هاي حمام و دستشويي بيمار بايد به طور مجزا با آب 90 درجه كامل خشك شود
 • لباسهاي كثيف فرد بيمار داخل كيسه قرار گيرد و درب آن بسته باشد
 • لباسها را نتكانيد و از تماس لباسهاي آلوده با پوست خود و لباسهاي ديگر جلوگيري كنيد
 • اگر از دستكش هاي ظرفشويي استفاده ميكنيد بعد از حمل لباسهاي بيمار بايد آنها را با آب و صابون بشوييد و با
 • محلول هايپو كلريد 0.5 % ضد عفوني كنيد .

40 .نحوه صحيح شستن دستها چيست ؟

 • خيس كردن دستها و زدن صابون
 • شستن كف دستها
 • شستن بين انگشتان در قسمت پشت دست
 • شستن انگشتان از كف دست
 • شستن نوك انگشتان بصورت درهم گره كرده
 • شستن شصتها بطور جداگانه و دقيق
 • شستن خطوط كف دستها با نوك انگشت
 • شستن دور مچ هر دو دست
 • خشك كردن دستها با دستمال
 • بستن شير آب با همان دستمال و انداختن دستمال در سطل زباله

41 . قرنطينه خانگي چيست ؟

 • قرنطينه جسمي و فيزيكي ، ممانعت از توقف و رفت و آمد بيمار در جامعه ، جلوگيري از بروز مبتلايان نسل دوم و سوم را

 قرنطينه خانگي گويند

 • در اين شرايط فرد قرنطينه شده بايد در اتاق جداگانه و با تهويه مناسب زندگي كند .محدوده فعاليت فرد قرنطينه شده با
 • ساير اعضا خانواده با بيمار بايد به حداقل رسانده شود مخصوصا از صرف غذا كنار فرد خودداري شود .لوازمي مثل مسواك ،
 • حوله، كارد و چنگال،سرويس بهداشتي ، ملحفه و ... نبايد با بقيه اعضا خانواده مشترك باشد
 • فرد قرنطينه شده ملاقات ممنوع است

 

از چه راه های بیمه نامه کرونا را  تهیه کنید؟

 

شرکت رابین این بستر را بصورت آنلاین فراهم نموده که شما برای خرید بیمه کرونا ، کافی است با کلیک بر روی لینکwww.barabin.ir و پر کردن فرم پرسشنامه اقدام کنید و درنهایت نرخ بیمه نامه شما معین میشود و می توانید برای صدور اقدام کنید و یا پس از آن با تماس با شماره تلفن 09198079662 یا 09361933220 با کارشناسان ما ارتباط بگیرید، بیمه کرونا  خود را آنی صادر و بصورت آنلاین تحویل بگیرید.