.

 

ارتودنسی

ارتودنسی در لغت به معنی ردیف کردن دندان ها است. اما ارتودنسی شاخه ای از دندان پزشکی است که دندان های نا مرتب و روی هم قرار گرفته یا جلو عقب رفته را ردیف می کند و مشکلات فک ها را اصلاح می کند. ارتودنسی علاوه بر تنظیم جای گیری درست دندان ها، به شکل گیری صحیح صورت و تکامل فک ها نیز کمک می کند. پس اگر موقع بسته شدن دهان، دندان ها به درستی روی هم قرار نمی گیرند و یا اگر در جویدن دچار مشکل هستید، شما نیازمند درمان ارتودنسی می باشید.

چرا باید دندان های نا فرم را ارتودنسی کرد؟

وقتی دندان ها حالت نا متقارنی داشته باشند و در هنگام بسته شدن دهان، دندان ها به درستی روی هم قرار نگیرند، صورت زیبایی خود را از دست می دهد و دندان ها قابل مشاهده می شوند. بعضی از دندان ها که جلو آمدگی دارند، ممکن است در هنگام فعالیت به خصوص فعالیت های ورزشی دچار آسیب دیدگی شدید شوند.

در برخی موارد نیز فشرده بودن دندان ها باعث فشار روی فک می شود که این مورد برای افرادی که فک باریک تر و ظریف تری دارند خیلی معمول تر است. حالت نا فرم فک ها )عقب تر و یا جلو تر بودن فک بالا یا فک پایین( نیز در ظاهر شخص و زیبایی صورت تاثیر بسزایی دارد.

انواع روش های ارتودنسی

روش های انجام ارتودنسی متفاوت است که با توجه به تشخیص پزشک متخصص، تجویز می شود :

* ارتودنسی ثابت که شامل نوار، سیم ها و براکت ها است.

* ارتودنسی متحرک که یک قالب آماده است و قابل جداسازی است.

* ارتودنسی دیمون که نسبتا درد کمتر، ظاهر بهتر و درمان سریع تری دارد.

* ارتودنسی نامرئی که یک قالب آماده کاملا شفاف دارد.

* ارتودنسی لینگوال که در قسمت پشت دندان قرار می گیرد.

* ارتودنسی فانکشنال که مخصوص بیماران دارای مشکلات فکی است.

بهترین زمان برای انجام درمان ارتودنسی

زمان و نحوه انجام درمان ارتودنسی بسته به شدت و نوع مشکل و شرایط بیمار می تواند متفاوت باشد اما یک بازه زمانی معمول برای افراد پیشنهاد شده است تا در کم ترین زمان با کم ترین هزینه و درد و فشار، معالجه شوند. این زمان برای پسران، 9 سالگی و برای دختران، 8 سالگی است.

معاینه های اولیه ارتودنسی معمولا در سن 7 سالگی انجام می شود و متخصص ارتودنسی راحت تر می تواند از مشکلات دندانی فکی در مراحل اولیه آگاه شود و بهترین زمان و مناسب ترین شیوه درمان راتشخیص دهد. سپس با ارائه ی به صرفه ترین روش، والدین شخص را از تمام جزییات مراحل انجام درمان مطلع کند.

بیمارانی که دچار مشکلات فکی و نا هنجاری اسکلتی مانند کوچک و یا بزرگ بودن هر یک از فکها نسبت به یکدیگر و یا جلو عقب بودن فک ها هستند، معمولا باید در سنین رشد درمان شوند. به عنوان مثال اگر بیماری، فک پایینش عقب تر از موقعیت صحیح خود قرار داشته باشد، بهترین زمان برای شروع درمان، سنین قبل از بلوغ است چون بدین ترتیب میتوان از رشد بیمار در جهت اصلاح نا هنجاری استفاده کرد. بنابر این برای دختر ها در حدود سن 9 سالگی و برای پسر ها حوالی سن 11 سالگی، این روش درمان توصیه میشود. اما گاهی برخی بیماران به علت مراجعه دیر هنگام به متخصص و یا مراجعه به دندان پزشک عمومی که تسلط کافی را در این موارد ندارد، مشکلات اسکلتی فک آن ها به موقع و درست تشخیص داده نمیشود و زمان مناسب برای درمان صحیح را از دست می دهند. در این حالت متاسفانه دیگر مشکل بیمار فقط با ارتودنسی بر طرف نمی شود و در بزرگسالی، بیمار علاوه بر ارتودنسی نیازمند جراحی فک نیز می شود که همین امر به خودی خود، موجب افزایش هزینه ها می شود. بنابراین انجام معاینه اولیه در سن 7 سالگی توسط متخصص آگاه و مسلط که در ابتدا ذکر شد، در درمان نا هنجاری های دندانی و مشکلات فکی اهمیت بسیار زیادی دارد .

اگر بیمار مشکل فکی نداشته باشد و صرفا دندان های او دچار بی نظمی شده باشند، در برخی بیماران به مرور زمان دندان ها در جای درست خود قرار می گیرند ولی در مواردی که تشخیص 111 % به درمان ارتودنسی می شود، در این مورد دیگر محدودیت سنی وجود ندارد و در هر سنی می توان ارتودنسی و مرتب کردن دندان ها را انجام داد. گر چه متخصصان معتقدند بهترین نتایج در سنین حدود 11 تا 11 سالگی می باشد.

 

شرکت خدمات درمانی و بیمه ای رابین بستری را فراهم نموده که شما عزیزان با شرایط ویژه تخفیفی و اقساط طولانی 12 الی 18 ماهه درمان ارتودنسی را انجام دهید شما می توانید برای دریافت این پکیج درمانی رابین کافیست بر روی اینک www.barabin.ir کلیک کنید و یا جهت مشاوره درمان ارتودنسی با مراجعه به مرکز دندانپزشکی داتیس و یا تماس با شماره های 02633535129 و02633505412 اقدام فرمایید.