.

درمان هاي دندانپزشكي برای کودکان

 

با معاينه دهان و دندان دانش آموزان در ارزيابي مقدماتي نياز درماني كودك مشخص و به دندانپزشكي ارجاع داده مي شود.درمانهاي مورد نياز كودكان در جدول ثبت خدمات دندانپزشكي شناسنامه سلامت دانش آموز عبارتند از: ترميم ، كشيدن، پالپوتومي ، فيشورسيلانت ، جرم گيري و برساژ ، فلورايدتراپي كه در زير به صورت مختصر توضيح داده مي شود.

فلورايد تراپي: یكي از روشهاي پيشگيري از پوسيدگي است كه در مطب دندانپزشكي به دو صورت قابل انجام است. استفاده از وارنيش فلورايد كه به وسيله برس مخصوصي به سطح دندانها ماليده مي شود و نيازي به بي حسي دندانهاي كودك نمي باشد. ژل فلورايد كه بر روي دندانها براي 4 دقيقه قرار داده مي شود .فلورايد ماده اي است كه باعث استحكام دندان در برابر پوسيدگي مي شود.

فيشورسيلنت: اين درمان نيز جهت پيشگيري از پوسيدگي دندان هاي دائمي (آسياي اول و دوم ) به كار مي رود .پس از رويش دندان ،دندانپزشك شيارهاي عميق و فرورفتگي ها را با ماده مخصوصي مي پوشاند تا مانع گير مواد غذايي در شيارها شود و احتمال پوسيدگي را كاهش دهد.

ترميم دندان: دندانپزشك اين درمان را به دنبال ايجاد پوسيدگي در دندان شيري و دائمي كودك انجام مي دهد پوسيدگي ها توسط دستگاه مخصوصي از دندان برداشته مي شود و بنا به تشخيص دندانپزشك با مواد همرنگ دندان (گلاس آينومر كامپوزيت) و يا مواد فلزي (آمالگام) پر مي شود.

پالپوتومي: اگر پوسيدگي دندان به مغز دندان نفوذ كند بايد پوسيدگي از اتاقك مغز دندان (پالپ) برداشته شده و با ماده مخصوصي پر شود . و به اين ترتيب درد كودك برطرف شده و دندان شيري براي مدت بيشتري در دهان باقي مي ماند.

كشيدن دندان: چنانچه دندان به هر دليلي قابل نگهداري نباشد به دليل پيشگيري از عوارض بعدي بايد از دهان خارج شود. جرم گيري و برساژ: جرم هاي اطراف دندان به وسيله دستگاه جرم گير و يا قلم هاي مخصوص دستي توسط دندانپزشك يا بهداشتكار دهان و دندان برداشته شود . با انجام جرم گيري به موقع و صحيح از ايجاد بيماري هاي لثه پيشگيري به عمل مي آيد. جرم گيري صحيح باعث لقي دندانها، ايجاد فاصله بين دندانها و سائيدگي مينا نمي گردد. حساسيت پس از جرم گيري ظرف مدت كوتاهي بر طرف مي شود.

ارتودنسي: بسياري از مشكلات نامرتبي دندانها قابل پيشگيري هستند. با استفاده از ارتودنسي دندانها در محل صحيح خود قرار گرفته كه علاوه بر تامين زيبايي ،كمك فراواني به عمل جويدن و تكلم و تنفس نموده و همچنين از بيماريهاي لثه و پوسيدگي و برخي از ناراحتي هاي مفصلي فك جلوگيري مي نمايد.

فضا نگهدارنده: دندانهاي شيري بايد تا زمان رويش دندانهاي دايمي جانشين در دهان باقي بمانند تا بتوانند فضا را حفظ نمايند چنانچه به هر دليلي دندانهاي شيري زودتر از موقع از دست بروند. براي جلوگيري ازانحراف ساير دندانها تا زمان رويش دندانها از كي فضا نگهدارنده استفاده مي شود.

 

شرکت خدمات درمانی و بیمه ای رابین بستری را فراهم نموده که شما عزیزان با شرایط ویژه تخفیفی و اقساط، درمان دندانپزشکی کودکان خود را انجام دهید شما می توانید جهت ثبت نام و عضویت از طریق لینکwww.barabin.ir  ثبت نام کنید و کارت عضویت خود(پکیج درمانی رابین) را دریافت نمایید و یا با مراجعه به مرکز دندانپزشکی داتیس و تماس با شماره های 02633535129 و02633505412 اقدام فرمایید.