.

 

هر آنجه که باید قبل از خرید بیمه نامه مسئولیت آسانسور بدانید

بیمه مسئولیت مدنی مدیران ساختمان و دارندگان آسانسور در قبال استفاده کنندگان از آسانسور

با گسترش شهرسازی و ساخت برج و ساختمان های بلند مرتبه در آنها، یکی از دغدغه های بزرگ مردم، اختلاف ارتفاع و سختی بالا و پایین رفتن از پله ها بود. بنابراین یکی از بهترین اختراعات بشر، اختراع آسانسور برای سهولت جابجایی در طبقات است.

اما شما هم حتماً خبرهایی از این کابین مخوف شنیده اید یا فیلم هایی را در این رابطه دیده اید که اشخاص در آسانسور گیر می کنند، سقوط می کنند یا دچار برق گرفتگی و ... می شوند.

چرا باید بیمه نامه آسانسور تهیه کنیم؟

مطابق با قانون، مالکان آسانسور یا مدیران ساختمان یا مجتمع هایی که آسانسور در آن واقع شده در مقابل خطرات احتمالی آسانسور مسئول می باشند و در صورتی که حادثه ای پیش بیاید، باید خسارت را بپردازند.

بنابراین با اینکه خرید بیمه آسانسور اجباری نیست، اما خطری که باعث خسارت مالی سختی به مالک آسانسور وارد می کند، خرید بیمه مسئولیت آسانسور را ایجاب می کند.

مسئولیت تهیه بیمه نامه آسانسور بر عهد چه کسانی می باشد؟

مالک آسانسور که معمولاً مالکین آپارتمان ها هستند یا مدیرمجتمع به نمایندگی از مالکین می بایست اقدام به خرید بیمه نامه مسئولیت مدنی دارندگان آسانسور کنند.

مدیران مجتمع ها و یا مالکان آسانسور ها چه وظایفی دارند؟

مالک آسانسور می بایست در ابتدای تحویل آسانسور از شرکت سازنده یا نصب کننده آسانسور، گواهی استاندارد از موسسه استاندارد ایران را دریافت کند که البته معمولاً شهرداری در زمان دادن پایان کار این گواهی استاندارد آسانسور را مطالبه می کند.

عقد قرارداد با یک شرکت سرویس و نگهداری آسانسور، برای سرویس های دوره ای آسانسور که در افزایش طول عمر و همچنین کاهش خطرات ناشی از حوادث کمک بسیاری می کند.

 

بیمه مسئولیت آسانسور چه تعهداتی دارد؟

در بیمه مسئولیت آسانسور موارد زیر تحت پوشش قرار می گیرد:

•           غرامت فوت

•           غرامت نقص عضو

•           هزینه پزشکی

بیمه نامه مسئولیت آسانسور برای چه مراکز و مکان هایی مناسب می باشد؟

هر ساختمانی که دارای آسانسور باشد و اشخاص مراجعه کننده از آسانسور استفاده می کنند می تواند دارای بیمه مسئولیت مدنی آسانسور باشد. برای مثال می توان از ساختمان های اداری، ساختمان های تجاری، هتل ها، مراکز تفریحی، فرودگاه ها، مجتمع های مسکونی، انبارها، شرکت های صنعتی و ... نام برد.

آسانسور استاندارد، باید چه موارد امنیتی را داشته باشد؟

1. یکی از بخش های امنیتی یک آسانسور(چتر نجات) Parachute است که کار آن ایمنی برای زمانی است که آسانسور در حال سقوط است و با کمک از این ویژگی حرکت به سمت کابین را متوقف می‌کند.

2. یکی دیگر از قسمت های امنیتی یک آسانسور زنگ هشدار می باشد ، باید دکمه آن را در آسانسورها دیده باشید. با کمک از این زنگ می‌توانید هنگامی که درون آسانسور محفوظ شده اید به دیگران اطلاع رسانی کنید.

3. خاصیت توقف اضطراری از دیگر کارکردهای ایمنی آسانسور است که باعث توقف آسانسور می‌شود. یکی از مهمترین آن Limiter  است. محدود کننده لیمیتر شامل دو قرقره است که یکی از آن‌ها روی کف چاه آسانسور و دومی در اتاق موتور است و زمانی که سرعت آسانسور از حد مشخص شده فراتر رود، این قرقره ها سرعت را کاهش می دهند.

نرخ و هزینه بیمه نامه آسانسور به چه صورت محاسبه می شود؟

بیمه مسئولیت آسانسور بر اساس ظرفیت آسانسور و میزان تعهدات فوت و نقص عضو (دیه) و همینطور حداکثر هزینه های پزشکی قابل پرداخت محاسبه می شود. با توجه به افزایش نرخ تورم و همچنین افزایش مبلغ دیه به صورت معمول در هر سال، هزینه بیمه آسانسور هم افزایش می یابد.

با توجه به بیمه مسئولیت شرکت های تامین کننده آسانسور ، آیانیاز می باشد که مالکین ساختمان ها و مجتمع ها بیمه نامه آسانسور تهیه کنند؟

وقتی که حادثه ای اتفاق می افتد، کارشناسان دادگستری میزان قصور هر یک از عوامل را مورد بررسی قرار می دهند. به طور مثال در یک حادثه امکان دارد که 30 درصد شرکت نصب و نگهداری آسانسور که مسئول نصب اولیه یا سرویس و نگهداری بوده است، مقصر شناخته شود و 70 درصد مالک آسانسور مقصر باشد. بنابراین هر کس باید سهم خودش را بپردازد. که در این حالت داشتن بیمه مسئولیت شرکت نصب و نگهداری، مسئولیت و سهم مالک آسانسور را پوشش نمی دهد. برعکس هم همینطور است. در صورتی که آسانسور توسط مالک بیمه شده باشد، بیمه مسئولیت آسانسور سهم قصور شرکت نصب و نگهداری را پوشش نخواهد داد و این شرکت موظف به پرداخت سهم خود از خسارت خواهد بود.

آیا بیمه نامه مسئولیت آسانسور، خسارتی را که در زمان آتش سوزی به آسانسور وارد میشود را می پردازد؟

خیرپوشش نمیدهد. بیمه مسئولیت آسانسور، همانطور که از اسمش پیداست، فقط مسئولیت مالک آسانسور را در قبال استفاده کنندگان پوشش می دهد. اما شما می توانید با خرید بیمه نامه آتش سوزی ، عملاً آسانسور را هم بیمه کنید. در بیمه آتش سوزی ، آسانسور را در قبال خطراتی مثل آتش سوزی، صاعقه، انفجار و سیل و زلزله و طوفان و .. را هم بیمه خواهید کرد.

 بیمه نامه آسانسور خسارات خارج از کابین را هم تحت پوشش قرار خواهد داد؟

خیر پوشش نمیدهد. بیمه آسانسور فقط خسارات در حين استفاده از آسانسور و داخل کابین را تحت پوشش قر ار میدهد

از چه راه های بیمه نامه مسئولیت آسانسور تهیه کنید؟

شرکت رابین این بستر را بصورت آنلاین فراهم نموده که برای خرید بیمه آسانسور، کافی است با کلیک بر روی لینکwww.barabin.ir و پر کردن فرم پرسشنامه اقدام کنید و درنهایت نرخ بیمه نامه شما معین میشود و می توانید برای صدور اقدام کنید و یا پس از آن با تماس با شماره تلفن 09198079662 یا 09361933220 با کارشناسان ما ارتباط بگیرید و در کمتر از چند ساعت، بیمه مسئولیت آسانسور خود را تحویل بگیرید.